استارت آپ کانادا

خرید بیزینس در کانادا برای آینده‌ای روشن استارت آپ کانادا

یکی از راه‌های رسیدن به اقامت دائم کانادا و اسکان در این کشور، اقامت از طریق خرید بیزینس در کانادا است که یک روش نوآورانه و در عین حال مستلزم شناخت بالاست. اقامت از طریق خرید بیزینس در کانادا که یک روش ثابت و تعیین شده در قالب برنامه‌های مهاجرتی مختلف نیست، تا حد زیادی به شناخت کافی نسبت به قوانین و موارد حقوقی طرح شده در این بخش نیازمند است. البته این تنها بخش از شروط لازم برای موفقیت در اخذ اقامت از طریق خرید بیزینس در کانادا است و اصلی‌ترین و ریشه‌ای‌ترین موضوع، داشتن توانایی مالی کافی برای خرید یک کسب و کار در کاناداست. دقیقاً به همین علت اساساً این روش تنها به متقاضیان متمول پیشنهاد شده و در عمل پروسه اخذ اقامت از طریق خرید بیزینس در کانادا، برای سایر اقشار که توانایی مالی بالایی ندارند چندان جذاب و عملی نیست. در این یادداشت نگاهی به این روش مهاجرت به کانادا داشته و تلاش می‌کنیم که تا سرحد امکان مسائل و موضوعات طرح شده در مورد آن را بررسی و تشریح کنیم. پس از ارائه یک دورنما از پروسه اقامت از طریق خرید بیزینس در کانادا تلاش کردیم تا به شکل سوال محور پیش رفته و با پاسخ دادن به سوالات پرتکرار این حیطه، اطلاعات کافی در این مورد را ارائه کنیم.

در خرید بیزینس چند نکته بسیار اهمیت دارد: استارت آپ کانادا
1. ارائه یک بیزینس پلن دقیق برای افزایش شانس ویزا و کم کردن ریسک شکست بیزینس که به تحقیق بازار اصولی در کانادا نیازمند است.
2. تحقیق کامل راجع به بیزینسی که قرار است خریداری شود، شما باید از عدم بدهی صاحب بیزینس به دولت و کارمندان اطمینان حاصل کنید…
3. تحقیق راجع به میزان سود و زیان بیزینس (گاهی بیزینس هایی که در آستانه ورشکستگی هستند قصد فروش بیزینس دارند و با پرونده سازی قصد فریب خریدار را دارند) در این مورد بسیار باید هوشیار باشید چون ممکن است به راحتی با پیشنهادهای وسوسه کننده شما را فریب دهند و چشم و گوش بسته بیزینسی را خرید کنید (حواستان به دلالان غیر مجاز ملک و مهاجرت باشد)
4. انتخاب صحیح مسیر مهاجرت با شرایط خودتان (این موضوع هم بسیار اهمیت دارد که در انتخاب صحیح مسیر مهاجرت دقت و دانش کافی داشته باشید)

یکی از راه‌های خاصی که برای مهاجرت به کانادا در پیش پای مهاجران متمول و دارای توان مالی بالا قرار دارد، مهاجرت به کانادا از طریق خرید بیزینس است که در آن تلاش می‌شود تا از نظر حقوقی، با استفاده از قواعد مشارکت در مالکیت کسب و کار، به موفقیت برسند. برای بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی، مهاجرت به کانادا در دو مرحله اصلی تعریف شده است و با ویزای کاری موقت تحت نظر قوانین فدرال آغاز خواهد شد. تحت این سیاست و قانون، سرمایه‌گذاران خارجی، می‌توانند یک اجازه کار شده و از آن در راستای مهاجرت به کانادا و خرید بخش اعظم یک کسب و کار سودده کانادایی استفاده می‌شود. همین که افراد در این پلن مهاجرتی بتوانند صاحب یک اجازه کار شوند می‌توانند شانس خود را در گام‌های بعدی آماده اخذ اقامت دائم در کانادا امتحان کنند و این یک امکان عالی است که تحت عنوان ویزاهای مختلفی قابل پیگیری است. این روش‌ها بازه وسیعی از ویزاهای را شامل خواهد شد؛ از برنامه کارگران و کارکنان مجرب فدرال که تحت سیستم اکسپرس اینتری قابل پیگیری است تا اخذ اقامت تحت سیستم (PNP) و شاخه مهاجرت کاری

 


تور کوش آداسی (6شب و 7روز)


 

 چرا اقامت از طریق خرید بیزینس در کانادا تا این حد مورد توجه قرار گرفته است؟ استارت آپ کانادا

دقت داشته باشید که این یک برنامه مهاجرتی جذاب و عملی برای افراد متمول و صاحب سرمایه‌های کلان است و برای این قشر جذاب شده است. اما در مورد پاسخ به پرسش باید گفت که برنامه‌های فعلی مهاجرت قطعی و اخذ ویزای دائم کانادا اگرچه بر روی کاغذ ساده و عملی هستند اما از نظر مدت زمان مورد نیاز، شرایط و امتیازات چندان برای سرمایه‌گذاران اغواکننده نبوده و عملی قلمداد نمی‌شوند. در مقابل یکی دیگر از برنامه‌های مهاجرت به کانادا که برای این قشر تعریف شده است یعنی مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری، دارای شانس‌های محدودی بوده و سرمایه‌گذاران را تا حد زیادی در انتخاب محدود می‌سازد. اغلب برنامه‌های استانی مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، تحت تأثیر برنامه بیان سودآوری یا همان (EOI) قرار دارند و در عمل بدون در دست داشتن تأییدهای موجود از سوی این برنامه، پیشرفت شما کند خواهد بود. بسیاری از نامزدها، باید با یک اجازه موقت کار شروع کرده و سپس برای رفتن به گام بعدی توسط استان متبوع خود اعلام درخواست کنند. این برنامه‌ها تحت یک شرایط خاص امتیازبندی به شما شانس پیشرفت آسان‌تر و سریع‌تر در پروسه مهاجرت به کانادا را داده و در بسیاری موارد برای رسیدن به موفقیت در آن‌ها، نیازمند سرمایه‌گذاری کلانی هستید. این در حالی است که در پلن اقامت از طریق خرید بیزینس در کانادا، یک سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند در هر ناحیه از کانادا کسب و کار مناسبی را خریده و آن را تا پیش از اعطای اقامت دائم به ناحیه و استان مد نظر خود منتقل کند. این تا حد زیادی بهتر، منطقی‌تر و با بهره‌وری بیشتری بوده و در عین حال می‌تواند شانس خود را برای پیروزی در برنامه‌های استانی امتحان کند.

 

مهاجرت به کانادا از طریق استارت اپ استارت آپ کانادا

با ویزای استارت آپ (Start-up) کانادا به دنبال جذب کارآفرینانی است که پتانسیل راه اندازی شرکت های نوآور را داشته و می‌توانند ایجاد شغل نمایند. ویزای استارتاپ کانادا با هدف رقابتی تر بودن کانادا در حوزه جذب استارتاپ ها راه اندازی شده است.

اگر یک ایده خوب داشته باشید و بتوانید یکی از سازمان های معرفی شده توسط اداره مهاجرت را راضی به سرمایه گذاری در طرح خود کنید، ویزای استارتاپ به شما و خانواده شما تعلق خواهد گرفت که توسط آن ویزای اقامت دائم کانادا اعطا می شود.

همچنین می‌توانید مادامی که منتظر پاسخ پرونده اقامت دائم خود هستید، با مجوز کار ویزای استارت آپ به کانادا سفر کرده وبه صورت موقت مشغول به کار شوید.

برنامه ویزای استارت آپ به مهاجران کارآفرین در حالی که به استقرار آنها در کانادا کمک می‌کند، ویزای اقامت دائم نیز اعطا می‌کند. برنامه ویزای استارت آپ کارآفرینان مهاجر را ترغیب می کند تا شرکت های خود را در کانادا گسترش دهند. متقاضیان موفق با سازمان های بخش خصوصی کانادا همکاری می‌کنند و می‌توانند در زمینه راه اندازی و بازگشایی شرکت خود در کانادا و بودجه مورد نیاز، راهنمایی و مشاوره دریافت نمایند.

 

 

 

شرایط ویزای استارت آپ کانادا

برای اینکه واجد شرایط ویزای استارت آپ باشید علاوه بر اینکه نباید قصد مستقر شدن در کبک را داشته باشید، باید شروط ابتدایی زیر را همزمان داشته باشید:

 • اثبات کنید که طرح تجاری یا ایده شما توسط یکی از سازمان های معرفی شده حمایت می شود. در این حالت این شرکت‌ها نامه‌ای مبنی بر پذیرفته شدن طرح تجاری شما خواهند داد.
 • تامین حداقل میزان سرمایه گذاری ویزای استارت آپ توسط گروه‌های زیر مجموعه سازمان مربوطه:
 • اگر سرمایه شما توسط شرکت‌های سرمایه گذار ریسک پذیر (Venture capital funds) تامین می شود: ۲۰۰,۰۰۰ دلار
 • اگر سرمایه شما توسط گروه‌های سرمایه گذار فرشته (Angel investor groups) تامین می شود: ۷۵,۰۰۰ دلار
 • اگر سرمایه شما توسط انکوباتورها (business incubator) یا همان مراکز رشد تامین شود، نیازی به تامین هزینه اولیه نخواهید داشت و باید در برنامه آن‌ها پذیرفته شوید.
 • مدرکی که نشان دهد حداقل یک سال در موسسات آموزش عالی تحصیل کرده باشید.
 • مهارت در زبان انگلیسی و یا فرانسوی حداقل در سطح CLB5 در تمامی چهار مهارت زبان که با یکی از آزمون های معتبر زبان اثبات شود
 • .
 • جزئیات سرمایه گذاری در برنامه ویزای استارت آپ کانادا
 • اداره مهاجرت کانادا تعدادی از شرکت‌های سرمایه گذار ریسک پذیر (Venture capital funds)، گروه‌های سرمایه گذار فرشته (Angel investor groups) و انکوباتورهای کسب و کار (Business Incubators) یا همان مراکز رشد را برای شرکت در برنامه ویزای استارت آپ مشخص کرده است.
 • متقاضیانی که با درخواست آن‌ها موافقت شده است، باید حداقل سرمایه گذاری برای کسب و کار کانادایی خود در نظر بگیرند. اگر سرمایه شما توسط شرکت‌های سرمایه گذار ریسک پذیر تامین می‌شود، این مبلغ باید حداقل ۲۰۰,۰۰۰ دلار باشد. اگر توسط گروه‌های سرمایه گذار فرشته تامین می‌شود، باید حداقل ۷۵,۰۰۰ دلار باشد.
 • متقاضیان نیازی به تامین مبلغی برای سرمایه گذاری توسط انکوباتورها یا مراکز رشد نمی‌باشند. اما متقاضیان باید در برنامه‌های آن‌ها پذیرفته شوند.
 • متقاضیان ملزم به استفاده از سرمایه شخصی خود نیستند. اگر کسب و کار کانادایی آن‌ها با شکست مواجه شود، هیچ تاثیری بر وضعیت اقامت دائم آن‌ها نخواهد گذاشت.

 

نامه ساپورت در برنامه استارتاپ Letter of Support

اولین قدم در برنامه استارت اپ کانادا اقدام برای دریافت نامه حمایت از سرمایه گذاران مورد تایید است. در این نامه یکی از سازمان های مورد تائید کانادا حمایت خود را از شما و علاقه شان برای ساپورت ایده یا طرح شما را بیان میکنند. نامه ساپرت مستقیم برای شما به عنوان مجری طرح ارسال خواهد شد.

همزمان نامه ای از سوی این سازمان های حمایت کننده برای اداره مهاجرت کانادا نیز صادر میشود. در ادامه با این نامه آشنا میشوید.

نامه ساپورت باید در پرونده درخواست ویزای کار و اقامت دائم به اداره مهاجرت ارایه شود.

گواهینامه تعهد در برنامه استارتاپ کانادا Commitment certificate

شرکتی که نامه ساپورت را به شما داده همزمان نامه ای را برای اداره مهاجرت ارسال میکند و در آن اعضای گروه و طرح مورد نظر را اطلاع میدهند. پس گواهینامه شامل اطلاعاتی در خصوص توافق بین متقاضی و سازمان سرمایه گذار است.

 

اعضای کلیدی و غیر کلیدی در استارت اپ به چه معنی است؟

اعضای کلیدی یا همان Essential Applicant به اعضایی میگونید که عضو جدا نشدنی از پروژه استارت آپ هستند.

مثلا تصور کنید ایده شما در خصوص اپلیکیشن موبایل باشد، خب در این طرح فردی که توسعه گر نرم افزار یا همان توسعه دهنده ایده است قطعا جز افراد ضروی گروه خواهد بود و توسعه ایده بدون او غیر ممکن خواهد شد.

اگر به هر دلیلی پرونده اعضای کلیدی رد شود، پرونده سایر افرادی که در تعهدنامه ذکر شده‌اند نیز مردود می‌شود.

اعضای Non-essential افرادی هستند که بدون وجود آنها پروژه باز قابل اجرا خواهد بود. در مثال قبلی که آوردیم، تصور کنید مدیر بازاریابی همان طرح به احتمال فراوان یکی از اعضای غیر ضروری گروه می باشد. اگر او در گروه نباشد شاید لطمه خیلی جدی به توسعه ایده وارد نشود.

 

اگر یکی از اعضای کلیدی گروه به هر دلیلی مرود شود، تمام اعضا مردود خواهند شد و پرونده مختومه میشود.

حتی اگر یکی از افراد وابسته به اعضای کلیدی مردود شوند، مثلا فرزند یا همسر یکی از اعضای ضروری، باز هم پرونده کل گروه مرود خواهد شد.

مجوز کار ویزای استارت آپ کانادا

مجوز کار ویزای استارت آپ کانادا (Start-up Visa) این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید به عنوان یک کارآفرین در توسعه کسب و کار خود مشغول به کار شوید. این مجوز تنها به مدت یک سال دارای اعتبار خواهد بود و به شما امکان کار کردن در کانادا، مادامی که درخواست اقامت دائم شما در حال بررسی است را می‌دهد. اکثر درخواست‌های اقامت دائم در این یک سال رسیدگی می‌شوند. در غیر این صورت امکان تمدید این مجوز نیز وجود خواهد داشت.

شرایط اخذ مجوز کار ویزای استارت آپ کانادا

برای واجد شرایط شدن این مجوز کار، باید:

 • قصد زندگی در استان یا قلمرویی از کانادا، به جز استان کبک را داشته باشید
 • هزینه توافق کارفرما را پرداخت کنید (۲۳۰ دلار)
 • تعهدنامه و نامه حمایت را از سازمان‌های معرفی شده دریافت کرده باشید
 • سرمایه کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌تان را به مدت ۵۲ هفته داشته باشید (طبق جدول زیر)

شرایط مجوز کار همراه ویزای استارت آپ کانادا برای اعضای خانواده

اگر برای مجوز کار یا همان Work Permit اقدام می‌کنید، می‌توانید همسر و فرزندان وابسته خود را تحت شرایطی با خود در مهاجرت به کانادا همراه کنید.

همسر

اگر همسر شما قصد کار در کانادا را دارد، می‌تواند به عنوان همسر نیروی کار ماهر اقدام به اخذ مجوز کار Open Work Permit و تکمیل فرم‌های مربوطه نماید.

فرزندان وابسته

اگر فرزندان وابسته شما قصد تحصیل یا کار در کانادا را دارند، باید نسبت به اخذ مجوز تحصیل (استادی پرمیت) و کار و تکمیل فرم‌های مربوطه اقدام نمایند.

 

درباره نویسنده

client-photo-1
persian seir

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید