قوانین تجاری کانادا را در پرشین سیر بخوانید

قوانین تجاری کانادا

در این مقاله قصد بررسی یک سری از قوانین تجاری کانادا را داریم، کانادا نیز مثل بقیه کشور ها از سیاست ها و قوانین تجاری خاصی پیروی میکند که در دولت آن تنظیم شده اند، البته چون تجارت مسئله پویایی در دنیا است بهتر است که هر لحظه آمادگی تغییراتی را در این قوانین و شیوه ها داشته باشیم!

 

سیاست های تجاری در کانادا

کانادا یک رژیم تجارت لیبرال را حفظ می کند. محدودیت ارزی وجود ندارد و مجوز واردات فقط برای تعداد محدودی از کالاها لازم است. واردات معمولاً مشمول عوارض واردات است.

مجوزهای واردات برای مواردی که تحت قانون اجازه صادرات و واردات تنظیم شده اند مورد نیاز است.

این قانون محصولات مختلف کشاورزی (مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی) ، تعدادی از پارچه و لباس و برخی از محصولات فولادی و آلومینیومی را ذکر کرده است.

 

طبق قوانین تجارت کانادا چه وارداتی ممنوع است؟

واردات کالاهای خاص به شدت کنترل می شود. نمونه هایی از کالاهای تحت نظارت عبارتند از: محصولات غذایی ، داروها و وسایل پزشکی ، محصولات خطرناک ، برخی سلاح های تهاجمی و سلاح گرم ، گونه های در معرض خطر و وسایل نقلیه موتوری.

 

عوارض واردات و صادرات در کانادا به چه صورت است؟

عوارض از نظر ارزش معامله (قیمت واقعاً پرداخت شده یا قابل پرداخت کالا) از جمله کارمزد ، کارگزاری ، بسته بندی ، حق امتیاز و حمل و نقل به کانادا ارزیابی می شود.

کالاهای مبدأ هنگ کنگ و سرزمین اصلی چین دیگر تحت تعرفه ترجیحی عمومی کانادا (GPT )، از تاریخ 1 ژانویه 2015 ، قابل دریافت تعرفه های ترجیحی نیستند.

برای افزایش بهره وری و تقویت رقابت کلی مشاغل محلی ، کانادا کلیه تعرفه های ماشین آلات ، تجهیزات و ورودی های مورد استفاده در بخش تولیدات صنعتی را حذف کرده است.

 

کنترل واردات و صدور مجوز

بیشتر کالاها می توانند بدون محدودیت واردات وارد بازار کانادا شوند!

با این حال ، واردات کالاهای خاص تحت مقررات تعرفه گمرکی کانادا ممنوع است ، در حالی که کالاهای دیگر تحت قانون اجازه صادرات و واردات تنظیم می شوند.

همانطور که بالا تر هم ذکر شد دسته های تنظیم شده شامل محصولات مختلف کشاورزی (مرغ ، تخم مرغ و لبنیات) ، تعدادی از پارچه ها و پوشاک و برخی از کالاهای فولادی و آلومینیومی است که شامل حال سیاست های خاص اقتصادی کانادا میشوند.

 

تنظیم واردات و صادرات در کانادا به چه صورت است؟

اداره کنترل تجارت و موانع فنی (TCTBB ) مسئول اجرای قانون اجازه صادرات و واردات است.

لیست کنترل واردات شامل پارچه و لباس ، محصولات کشاورزی ، محصولات فولادی و آلومینیومی و سلاح است.

در حالی که لیست کنترل صادرات شامل محصولات جنگلی ، محصولات کشاورزی و غذایی ، منسوجات و پوشاک ، وسایل نقلیه ، سلاح ها و مواد انرژی هسته ای و فناوری و غیره است.

 

تنظیم بازار غذایی کانادا چگونه انجام می شود؟

تمام غذاهای وارد شده به کانادا مشمول مقررات Safe Food for Canadians و قانون و مقررات مربوط به مواد غذایی و دارویی هستند.

این قوانین شامل مواد تشکیل دهنده و استانداردهای کیفیت هر ماده تشکیل دهنده را تجویز می کند ، همچنین الزامات لازم برای برچسب زدن را برای آنها تعیین می کند.

مواردی که به عنوان درمانی برای بیماری ها یا اختلالات جسمی برچسب گذاری شده یا به مردم تبلیغ می شود ، ممکن است در کانادا وارد یا فروخته نشود.

همچنین لازم به ذکر است که در کانادا مواد افزودنی غذایی به شدت کنترل می شوند.

بسیاری از مشروبات الکلی حداقل سن لازم و مطابق با مقررات استانی دارند و باید از طریق کمیسیون های مشروبات الکلی در استانی که در آن مصرف می شود وارد شوند.

 

موارد آرایشی ، بهداشتی و دارویی در کانادا

فرم اطلاع رسانی لوازم آرایشی و بهداشتی باید برای اطمینان از مطابقت محصول جدید با تمام الزامات نظارتی ، ظرف 10 روز از اولین فروش یک محصول آرایشی جدید به Health Canada ارسال شود.

کانادا مقررات دقیق دارویی در مورد داروها ، محصولات دامپزشکی ، سموم دفع آفات و ضد عفونی کننده ها دارد که تحت اجازه واردات محدود یا کنترل می شوند.

واردات ، ساخت و استفاده از مواد بالقوه سمی ، از جمله مواد شیمیایی جدید ، پلیمرها و محصولات بیوتکنولوژی ، توسط قانون حفاظت از محیط زیست کانادا و مقررات اطلاع رسانی مواد جدید تنظیم می شود.

هرگونه ادعا در مورد “سازگار با محیط زیست” بودن یک محصول (یا مواد بسته بندی آن) باید دقیق و مطابق با قوانین مربوطه باشد.

ادعاهایی که مبهم ، گمراه کننده یا بی ربط هستند یا قابل اثبات نیستند نباید مورد استفاده قرار گیرند.

 

استانداردها و الزامات محصول در قوانین تجاری کانادا

سیستم ملی استاندارد سیستمی برای توسعه ، ترویج و اجرای استانداردها در کانادا است. در صورت نیاز به صدور گواهینامه کالا ، باید قبل از واردات کالا به کانادا ، آن را دریافت کنید.

استانداردها و الزامات اضافی ممکن است در سطح استان اعمال شود. نقطه تماس در مورد استاندارد و الزامات محصول در کانادا ، شورای استاندارد کانادا است.

 

علامت گذاری و برچسب گذاری

کانادا طبق قوانین تجاری خود برای بیشتر محصولات به برچسب دو زبانه (انگلیسی و فرانسوی) نیاز دارد. تعیین نام عمومی در دو زبان در اکثر محصولات مصرفی از پیش بسته بندی شده تحت قانون بسته بندی و برچسب مصرف کننده فدرال الزامی است.

طبق این قانون ، اعلامیه هویت محصول ، اعلام مقدار خالص و نام فروشنده و محل اصلی تجارت باید در بسته / برچسب کالای مصرفی فروخته شده در کانادا باشد.

بر سر کالا های بدون برچسب چه می آید؟

آژانس مسئول بازرسی از واردات ، آژانس خدمات مرزی کانادا ، همچنین نیاز به ذکر کشور مبدا در چندین کلاس کالای وارداتی دارد.

کالاهایی که به درستی علامت گذاری نشده اند ، تا زمانی که به طور مناسب علامت گذاری شوند ، از گمرک کانادا خارج نمی شوند به طور کلی مواردی که ادعاهای زیست محیطی مبهم ، گمراه کننده یا غیر قابل ربط ، یا این که قابل اثبات نیست ، نباید استفاده شود.

 

قوانین تجاری تعرفه گمرکی و مالیات در کانادا به چه صورت است؟

کانادا به صورت مداوم یک سیستم هماهنگ برنامه های تعرفه ای را تصویب می کند. کلیه واردات تجاری مشمول حقوق گمرکی و مالیات فروش می باشد مگر اینکه معاف شود.

بسته به کالا یا ارزش آنها ، ممکن است برخی از مالیات های دیگر اعمال شود ، به عنوان مثال مالیات غیر مستقیم برای برخی از فرآورده های نفتی ، وسایل نقلیه کم مصرف در سوخت و سیستم های تهویه مطبوع طراحی شده برای اتومبیل.

عوارض از نظر ارزش معامله (قیمت واقعاً پرداخت شده یا قابل پرداخت کالا) از جمله کارمزد ، کارگزاری ، بسته بندی ، حق امتیاز و حمل و نقل به کانادا ارزیابی می شود.

 

مالیات فروش استانی

در کل فروش به ساسکاچوان (6٪) ، بریتیش کلمبیا (7٪) ، منیتوبا (7٪) و کبک (9.975٪) ، بالای مالیات کالاها و خدمات (GST )تعیین می شود 5٪ فروش به سایر استانها مشمول مالیات هماهنگ فروش (HST ) مالیات فروش ترکیبی GST و PST خواهد بود.

علاوه بر این مالیات ، مالیات غیر مستقیم برای آبجو ، شراب ، مشروبات الکلی ، محصولات توتون و تنباکو و محصولات حشیش تولید شده در کانادا اعمال می شود.

 

قوانین تجاری کالا های غیر معمول در کانادا چیست؟

كانادا ممكن است عوارض ضد دامپینگ را برای وارداتی كه قیمتی كمتر از قیمت “عادی” در بازار داخلی صادركننده دارند اعمال كند و صدمه اساسی به صنعت مربوطه در كانادا وارد كند.

بعلاوه ، در صورتی که مشخص شود کشوری به صادرکنندگان خود به طور ناعادلانه یارانه پرداخت می کند ، کانادا مجاز است مالیات معادل مبلغی از یارانه بیان شده به عنوان درصدی از قیمت صادرات کالا را تعیین کند. این وظایف به مدت پنج سال باقی مانده و می توانند برای مدت پنج سال دیگر تمدید شوند.

 

عوارض برای کدام بخش های تجاری کانادا است؟

در حال حاضر ، کانادا عوارض AD و یا CV را برای چندین واردات از سرزمین اصلی چین اعمال می کند ، مانند ورق و نوارهای فولادی آلیاژ کربن و نورد گرم ، ورق فولاد. پوشش بدون درز ، کالاهای لوله ای کشور نفت و لوله خط بزرگ.

و همچنین کانادا وظایف AD را برای برخی از میله های تقویت کننده بتن از هنگ کنگ اعمال می کند.

 

 

اما واردات در کانادا

هنگام ورود کالاهای وارداتی به مرز کشور ، باید یک بسته مستند کامل به گمرک ارائه شود. این بسته شامل:

سند کنترل بار که توسط شرکت حمل و نقل بر اساس اطلاعات حمل و نقل تهیه شده است.

فاکتور گمرکی کانادا یا فاکتور بازرگانی که خریدار ، فروشنده ، کشور مبدا ، قیمت و شرح دقیق کالا را با مقدار و قیمت واحد نشان می دهد.

مجوزهای واردات ، گواهینامه های بهداشتی و معاینات در صورت نیاز سایر ادارات دولتی فدرال (به عنوان مثال آژانس بازرسی مواد غذایی کانادا برخی محصولات گوشتی را بررسی و مجوز می دهد و همه داروهای محدود یا کنترل شده نیاز به اجازه واردات از بهداشت کانادا دارند.) منسوجات و کالاهای پوشاک برای دریافت مجوز واردات مورد نیاز برای سطح ترجیح تعرفه (TPL )هستند.

گواهی مبدا برای کالاهای واجد شرایط TPL یا گواهی مبدا فرم A برای کالاهایی که تحت سیستم تعمیم تنظیمات عمومی هستند اعمال می شود.

بارنامه برای برآورده ساختن شرایط حمل مستقیم درمان تعرفه ای ترجیحی – کالاها باید با بارنامه از کشور مبدا به یک گیرنده در کانادا حمل شوند.

سایر اسناد شامل گواهی بیمه ، لیست بسته بندی ، بازرسی قبل از حمل و فاکتور پیش فرم در صورت درخواست است.

 

حمایت از مصرف کننده

لایحه ایمنی C ‑ 36 ، معروف به قانون ایمنی کالاهای مصرفی کانادا (CCPSA )، در اواخر سال 2010 رضایت نامه سلطنتی دریافت کرد و از 20 ژوئن 2011 به اجرا درآمد.

این قانون منع گسترده ای علیه تولید ، واردات ، تبلیغات یا فروش محصولات مصرفی را ایجاد می کند این امر با درخواست از اعضای صنعت برای اطلاع از هنگامی که از یک حادثه جدی یا مرگ مربوط به محصولات خود مطلع می شوند  و تولیدکنندگان یا واردکنندگان برای ارائه نتایج آزمایش / مطالعه بر روی محصولات هنگامی که از آنها خواسته می شود ، خطری نامعقول برای سلامتی یا ایمنی انسان دارند.

همچنین به بهداشت کانادا این امکان را می دهد تا محصولات خطرناک مصرفی را لیست کنند. این قوانین در طیف گسترده ای از محصولات مصرفی از جمله اسباب بازی های کودکان ، کالاهای خانگی و کالاهای ورزشی اعمال می شود.

اما محصولاتی مانند وسایل نقلیه موتوری و اجزای اصلی آنها ، غذا ، دارو (از جمله محصولات بهداشتی طبیعی) و حیوانات را شامل نمی شود زیرا این موارد توسط سایر قوانین کانادا تنظیم می شوند.

 

تجارت هنگ کنگ با کانادا

کل صادرات هنگ کنگ به کانادا در سال 2018 ، پس از افت 3.8 درصدی به 2.3 میلیارد دلار در سال 2017 رسید و سپس در 2018 با رشدی 3.9٪ به 2.4 میلیارد دلار افزایش یافت.

اقلام عمده صادراتی در سال 2018 شامل تجهیزات و قطعات مخابراتی (22٪ از کل سهام را به اشتراک گذاشتند) ، پوشاک ، پارچه های پارچه ای (8٪) ، رایانه (7٪) ، لباس زنان و دختران از پارچه های نساجی غیربافته (5٪) ، اسباب بازی ها ، بازی ها و وسایل ورزشی (5٪) ، دستگاه های الکتریکی برای مدارهای الکتریکی ( 4٪) ، جواهرات (4٪) ، ماشین آلات و دستگاه های الکتریکی (3٪) ، نیمه رساناها و شیرآلات و لوله های الکترونیکی (3٪) و کفش (3٪) بود.

کل واردات هنگ کنگ از کانادا در سال 2018 با 5.3٪ افزایش به 1.5 میلیارد دلار آمریكا ، پس از كاهش 8 درصدی به 1.4 میلیارد دلار در سال 2017.

اقلام اصلی واردات در سال 2018 شامل مواد سبزیجات خام (9٪ از کل سهام) ، گوشت تازه ، سرد یا منجمد گاو (8٪) ، تجهیزات و قطعات مخابراتی (8٪) ، موتورهای غیر الکتریکی و موتورها و قطعات (6٪) ، سخت پوستان ، نرم تنان و مهرگان آبزی ، سرد ، منجمد ، خشک شده ، نمکی یا در آب نمک (5٪) ، جواهرات (3٪) ، ذغال سنگ (تراکم نشده) (3٪) ، اندازه گیری ، بررسی ، تجزیه و تحلیل و کنترل ابزارها و دستگاه ها (3٪) ، داروها (شامل داروهای دامپزشکی (3٪) و نیمه هادی ها و دریچه های الکترونیکی و لوله ها (3) ٪).

 

 

مقاله های دیگر از پرشین سیر درباره کانادا:

درباره نویسنده

client-photo-1
persian seir

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید